Kuidas külmade ilmadega raha säästa

img

Talv ei ole enam kaugel, temperatuur üha langeb ning väljaminekud aina suurenevad. Tegu ei ole küll ootamatu kuluga, sest Eesti kliimas elades ei ei õnnestu vältida seda, et talviti erinevad arved ja kulud suuremad on kui näiteks kevadel või suvel. Küll aga ei ole vaja väljaminekute suurenemisega vaikselt leppida, vaid veidike planeerides on ka meie kõige külmemal aastaajal võimalik märkimisväärselt raha säästa.

Postituse toob teieni Parimintress.ee – võrdle ja leia väikelaen

Kas kodus on soe?

Väga suure osa väljaminekutest võtab enda alla kodus sobiva temperatuuri hoidmine ning just see on ka esimene aspekt, millele tähelepanu pöörata, kui soovid raha säästa. Mõtle sellele, millist küttesüsteemi sa kodus kasutad? Kui vana see on? Kas see on endiselt parim saadaolev lahendus? Millised oleksid võimalikud alternatiivid?

Kuigi võimalik on, et varasemalt oled sa uurimistöö põhjalikult teinud ja parima variandi valinud, siis ajad on nii palju muutunud, et mis viisteist aastat tagasi raha aitas säästa, siis nüüd on see pigem suureks lisakuluks. Näiteks võib tuua, et üksvahe oli korteriühistute levinud otsus asendada keskküte elektriküttega. Praeguseks on aga paljud neist, kes sellise variandi kasuks otsustasid hädas, sest elektri hind on tõusnud, tuues sellega kaasa ka märkimisväärselt suurenenud arved ja vajadused küttesüsteem kuidagi ringi vahetada.

Küttesüsteemi valikuid on rohkelt ja kõiki neid ei pruugi sa teadagi, eriti kui ise asjaga ei tegele. Lihtsalt mõtte liikuma panemiseks on siin mõned näited erinevatest võimalustest: ahiküte, pelletitega kütmine, maaküte, gaasiküte, soojuspump ning kaugküte. Võimalik on ka erinevaid variante kombineerida, et leida just enda vajadustele enim vastav lahendus. Seega juba enne talve tulekut tasuks küttesüsteem üle vaadata ning kui peaks selguma, et olemasolev variant ei ole parim lahendus, siis tasuks asja põhjalikumalt uurida. Kuigi esmapilgul võib investeering küttesüsteemi väljavahetamiseks suur tunduda, siis pikas plaanis võib see korralikult raha säästa. Muidugi, selle aasta talveks ei jõua enam niivõrd suuri muudatusi teha, kuid talve saab siiski kasutada selleks, et teadlikult küttesüsteemil silma peal hoida ning selle head ja halvad küljed kõrva taha panna ja kevade saabudes siis juba otsused vastu võtta.

Väike samm suure muutuseni

Kui küttesüsteemiga aga rahul olete või ei ole võimalust seda välja vahetada, on koduses elus võimalik teha ka teisi väiksemaid muudatusi, et raha säästa. Üks suurim raharöövel on temperatuuri kõikumine, mis nõuab küttesüsteemilt pidevalt toa uuesti üles soojendamist. Temperatuuri ühtlase taseme hoidmine aitab selle kulu kontrolli alla saada. Selleks on aga vajalik vähendada soojuskadu, kasutades näiteks akende teipimist ja olemasolevate pragude tihendamist. Suur soojuskadu on ka akende kaudu, nii et tõmmates pärast päikeseloojangut ette paksud kardinad, on võimalik soojust rohkem siseruumides hoida. Samamoodi aitab tube soojendada see, kui päikesepaistelisel päeval kardinad eest tõmmata ning valgus ja soojus tubadesse lubada.

Kindlasti ei pea tubades olema sama kõrge temperatuur kui saunalaval. Väga lihtne on kanda ka soojemaid riideid ning villaseid sokke, mis lubavad siseruumide temperatuuri paari kraadi võrra madalamana hoida. Ja kui küttesüsteem lubab temperatuuri reguleerida, siis selleks ajaks, kui kedagi kodus pole, võib soovitud temperatuuri kindlasti madalamaks sättida või vähendada temperatuuri nendes ruumides, mida ei kasutata. Paljud inimesed väidavad ka, et neil tuleb jahedamas ruumis parem uni, mis on veel üks põhjus, et öösel pigem madalaid temperatuure eelistada ja maja mitte päris ahjusoojaks sättida.

Rääkides aga juba sellest, mis seljas on, siis külmade ilmadega on kõikidel riidekihtidel tähtsam roll täita. Ja ka siin on tegu valdkonnaga, kus selleks, et säästa, tuleb algul rohkem kulutada. Ostes iga aasta uued talvejalanõud, uue soojema jope ning kolm paari kindaid, läheb aastate lõikes kogusumma metsikult suureks. Selle asemel tasuks teha uurimistööd ning investeerida raha pigem kallimatesse, kuid seevastu kvaliteetsematesse toodetesse, mis peavad vastu mitmeid hooaegu. Ning kui ise ära tüdined, aga toode veel kandmiseks sobib, on võimalik see peresiseselt edasi anda või sõpradega riidevahetusi teha. Lisaks on kvaliteetseid rõivaid ja jalanõusid kandes ka endal mugavam, soojem ja kuivem ning väheneb tõenäosus, et külmetud ja haigestud, mis tähendaks aga töölt puudumist ja seeläbi sissetuleku vähenemist.

Ära ei saa unustada ka väikeseid kulusid, mis kokkuvõtlikult rahakotist üsna suure tüki võivad hammustada: selle asemel, et iga päev enda soojendamiseks kohvi osta, tasub muretseda termos ja soe jook kodus valmis teha ning kaasa võtta. Autoomanikud peaksid kontrollima rehvirõhku ning veenduma, et see pole temperatuuri languse tõttu liialt vähenenud, sest tühjade rehvidega sõites on ka kütusekulu suurem.

Avasta uusi võimalusi

Millegi pärast on Eestis levinud mõtteviis, et ainult suvel on välistegevuste hooaeg ning talvel ei ole mõtet nina rohkem õue pista, kui hädavajalik on. Tegelikult ei tasu aga külmade ilmadega kinni käidud radade lõksu jääda. Kuigi teatrielu on põnev, kinodes on alati uusi filme ning muid siseruumide tegevusi tundub piisavalt jaguvat, nõuavad need siiski üsna korraliku summa raha, eriti kui on soov minna kogu perega või meelelahutust mitmeid kordi nädalas nautida.

Tasuta või odavate vabaajategevuste leidmine võib küll pisut aega võtta, kuid tegelikult on rohkelt variante, kuidas aega sisustada ja talv mööda saata. Esmalt tasub mõelda, et milliseid sisetegevusi saaks asendada õues olemisega. Selle asemel, et sisejäähallis uisutada, on võimalik leida turvaline looduslik jäätunud veekogu ja seal uisutada. Kuigi spordiklubis trennitegemine tundub lihtsaim variant, siis õige riietusega saab talviti ka väljas joosta, kõndimas käia või metsaradadel suusatada. Kelgutamine, lumememmede ehitamine või koduaeda jäälinnaku tegemine on veel mõned variandid, kuidas tasuta ilusat talvist ilma nautida.

Kui aga tõesti peaks ilm nii kehv olema, et kohe kuidagi ei taha välja minna, siis kohvikus istumise asemel võib sõbrad külla kutsuda ja ühise kokkamisõhtu teha; kinoseansid saab edukalt asendada koduse filmimaratoniga ning vaadates poodides olevaid lauamänguvariante, siis õnnestub kindlasti mitu õhtut sisustada erinevate lauamängude mängimisega.

Ja raha säästmine ei tähenda seda, et igasugused kulutused tuleb ära jätta. Tuleb lihtsalt teha tarku otsuseid. Kuna suvi on Eestis kõrghooaeg paljude ettevõtete jaoks, siis talviti võivad mitmed muuseumid, hotellid, keskused ja muud meelelahutuskohad pakkuda hoopis soodsamaid diile. Seega tuleb lihtsalt silmad lahti ning kulutustel pilk peal hoida.

Nagu näha, on ka talviti rohkelt variante, et kevade saabudes rahakotis hiiglaslik auk vastu ei haigutaks. Pisut planeerides ja vaeva nähes, on tulemus kindel.