Kuidas tulla toime pühade-eelse finantsstressiga?

Kuigi ammu on teada tõsiasi, et raha eest õnne ei osta, siis kui mõelda lähenevale jõuluajale, jääb järjest enam mulje, et ideaalne ja õnnelik pühadeaeg on võimalik ainult paksu rahakoti olemasolul. Enam ei piisa sellest kui jõulukuuse kaunistusteks on õunad ja kommid nig kingipakis vanaema kootud soojad sokid. Kodude kaunistamine on võtnud täiesti uue mõõtme, jõulukingid peavad olema viimase moe järgi ning mida kallim, seda parem.

Aasta helgeim aeg

Kuigi jõule kujutatakse kui perioodi aastas, mil saab aja maha võtta ning perele ja sõpradele pühenduda ja koosolemist nautida, siis reaalsus on see, et paljud inimesed tajuvad jõule kui aasta stressirohkeimat aega, mil kulub tohutult raha. Pere, sõprade ja ühiskonna poolt seatud ootused võivad stressi tekitada, mis omakorda hakkab mõjutama üldisemalt inimeste vaimset tervist, nagu toob välja Fresh Insight jaoks töötav Tam Johnston.

„Isegi kui see on üksnes ajutine periood, mil inimestel on finantsilised raskused, siis sellega kaasneb ebakindluse ja puudulikkuse tunne – nad justkui veaksid ennast ja oma perekondi alt. Kuigi probleemid võivad olla ainult finantsmaailmas, siis inimestel on keeruline vältida probleemi laienemist muudesse eluvaldkondadesse. Raha nähakse kui kõikvõimast vahendit, mis annab turvalisuse, kindluse ning lubab täita oma rolli pere ülalpidajana.

Stress, tujukõikumised ja pidev muretsemine võivad tuua kaasa rohkem närvilisust ning jätta inimesele mulje, et tegelikult on ta läbi kukkunud oma elu igas valdkonnas, kuna ei suuda oma rahalist seisu muudest asjadest isoleerituna hoida. Osaliselt tuleneb see ka sellest, et raha puudumisel on doominoefekt teistele elu valdkondadele.

„Kalliste mänguasjade ja nutividinate reklaamid lämmatavad meid ja mõjutavad lapsi, kes leiavad, et nad tahavad täpselt samu asju, mis juba nende sõpradel olemas on. Üldises plaanis on meid suunatud uskuma, et jõulude ajal peame olema rõõmsad, tegema hunnikutes kingitusi, sööma, jooma ning üldse nautima kogu pühadeperioodi – kõik eelmainitu on samas parajalt kallis. Kuid tegelikult on jõulud iga inimese enda nägu ning tähtis on, et sa naudiksid seda aega selliselt, et tulev aasta ei peaks pühadehulluses võetud võlgasid tagasi maksma.“

Mida teha?

Hoides nüüd kõike eelnevat meeles, siis peamine viis, kuidas vältida pühadeperioodi ajal raha tõttu tekkivat stressi, on planeerimine. Lihtsate nippide kasutamine juba enne jõuluaja algust garanteerib selle, et pühadeaeg on sinu ja sinu pere jaoks tõesti rahulik lõõgastus.

1. Ära kaota kontrolli

Nagu kogu ülejäänud aasta, on ka jõulude ajal oluline hoida oma väljaminekud kontrolli all, sest läbimõtlemata kulutamine on kindel viis, kuidas tuua oma ellu rohkem muretsemist ja närvilisust. Selle asemel, et hakata probleemi lahendama siis, kui see juba käes on, on targem probleemi üldse ennetada.

2. Koosta eelarve

Realistliku eelarve koostamine enne, kui kogu pühadehullus pead tõstab, on võti kontrolli omamise ja rahulike jõulude juurde. Kui sul on selge, mis eelarvega võid arvestada, siis selle asemel, et muretseda selle üle, mida sa ei saa lubada, keskenduda sellele, mida sul on võimalik oma eelarvega ette võtta.

Muidugi eelarve toimib ainult siis, kui sellest reaalselt kinni pidada. Ja eelarvet koostades ei tohi ära unustada, et kinkide, peosöökide, uute jõulukaunistuste ning pühadeaegsete tegevuste kõrval on siiski vaja katta igapäevakulutused.

3. Unusta ära häbi

Keegi ei taha olla see, kes jõulud ära rikub, kuid meie elus on hetki, mil me lihtsalt ei saa lubada kalliste kinkide tegemist kõikidele, kes seda meie arvates väärivad. Tuleb aktsepteerida, et sellist olukorda ei ole vaja varjata.

Enamik inimesi on ise rahaliselt raske olukorra läbi elanud, nii et nad mõistavad, kui sa ütled ausalt, et tahad pühadeaega nautida, kuid soovid selle tegemiseks odavamaid variante leida. Võimalik, et samamoodi tunnevad ka teised pereliikmed või sõbrad, aga nad ei ole nii julged, et seda välja öelda. Nii et selle asemel, et saladust hoida ja lasta sellel jõulud rikkuda – aeg suu lahti teha.

Üks võimalus, kuidas jõulud rahulikumalt veeta, aga siiski pühadeaega nautida, on näiteks leppida kokku loosikingitused. Tööl ja koolis on see rohkem levinud, kuid ka perekonnas võib tõmmata loosi, nii et peamurdmise asemel, mida igale pereliikmele kinkida, teeb iga inimene vaid ühe kingituse.

4. Võta rahulikult

Kui me saame kingi või keegi teeb meile teene, siis on loomulik reaktsioon soovida midagi vastu teha, et olukord võrdne oleks.

Hea on läbi rääkida, mis hinnavahemikku võiksid kingitused jääda, kuid kui sellegipoolest teised otsustavad, et tahavad kingitusele tunduvalt rohkem kulutada, siis naudi lihtsalt nende heldust. Küll kunagi tulevikus on hetk, kus sa saad neile sellisel moel tasuda, nagu arvad, et kinkija väärib.

5. Ära torma pimesi teiste jälgedes

Selle asemel, et võrrelda end pidevalt oma sõprade ja perega ning sellega, mida nemad saavad lubada, lõpeta enda piinamine ning lepi sellega, millised on sinu rahalised võimalused.

Pealegi, mitte alati ei ole raha ning raha eest ostetavad asjad kõige tähtsamad asjad. Rõhku tasub panna erilistele kinkidele, mida sa saad ka ise teha või lähedastega koos ajaveetmisele.

Nii et kui sa näed, et su naabrid ostavad kalleid kinke, siis ära arva, et sa pead neid hakkama üle lööma. Ja pealegi, sa ei tea – äkki on nad selliste kinkide tegemiseks laenu võtnud.

Ja kui sa siiski satud hätta…

Tark mõtleb ka sellele, mida teha, kui ikkagi peaks juhtuma, et hoolimata kogu planeerimisest ja ettemõtlemisest, ikkagi rahalistesse raskustesse satud. Probleemi eiramine ei kaota probleemi! Eiramine tähendab lihtsalt, et mure kasvab ja kasvab, kuni on tunne, et seda probleemipundart ei õnnestugi enam kuidagi lahti harutada.

Millele tähelepanu pöörata?

Esmalt tasub muidugi pöörata tähelepanu sellele, et sa püsiksid oma eelarve piirides. Kui raha otsa hakkab saama, siis krediitkaardi kasutamine võib tunduda ahvatleva variandina, kuid kui sul ühel hetkel tuleb tasuda ka intresse, siis võib kogusumma üsna kiiresti suureks kasvada. Rääkimata muidugi sellest, kuidas võlad mõjutavad su finantsajalugu. Juhul kui sa siiski märkad, et oled võlgu jäänud, tasub rääkida panga või muude laenuandjatega ning uurida, mis võimalusi nad pakuvad ning kas saaks koostada tagasimaksegraafiku.

Ürita vältida seda, et ükskõik milline otsus jäädavalt su finantsajalugu kahjustaks. Kui see juhtub, võib sul olla tulevikus probleeme ka laenuvõtmisega.

Kui sul on vaja raha laenata, siis tasub eelistada perekonda ja sõpru. Kuigi firmasid, kes kiirlaenu pakuvad, on rohkelt, siis juhul kui sa ei suuda laenu õigel ajal tagasi maksta, võib juhtuda, et satud veelgi suuremasse võlaspiraali, mis ulatub jõuludest tunduvalt kaugemale.

Nii et võti suurepäraste jõulude juurde on eelarve koostamine ja sellest kinni pidamine, mõõdukus ning arusaamine, et elus on ka palju tähtsamaid asju, kui hirmkallid kingitused.